Akt poświadczenia własnoręczności podpisów polega na tym, że określona osoba zobowiązuje się do tego, aby w obecności notariusza złożyć podpis na wskazanym dokumencie. Inną formą tej samej czynności prawnej jest prawne zaświadczenie uznania sygnatury – przedłożonej wcześniej w sposób własnoręczny. Artykuł 85 ustawy Prawo o notariacie to podstawa sporządzenia informacji potwierdzającej tożsamość osoby się podpisującej.
Poświadczenie własnoręczności podpisu nie zmienia treści oraz nie modyfikuje mocy urzędowej dokumentów prywatnych, jednak z obecności oficjalnie zatwierdzonej przez notariusza klauzuli poświadczeniowej wynika zarówno domniemanie daty pewnej, jak i domniemanie autentyczności podpisu. Może zostać on uznany za własnoręczny i prawdziwy tylko w przypadku osobistej wizyty w kancelarii notarialnej. Artykuł 88 ustawy Prawo o notariacie rozstrzyga, że pozostałe zaoczne formy realizacji czynności są nieuznane i nieprawomocne.
Poświadczenia notarialne muszą zawierać oryginalny podpis, spełniający kilka podstawowych wymagań. Musi być złożony za pomocą tradycyjnego środka pisarskiego, co szczególnie w dzisiejszych czasach jest interesujące ze względu upowszechniony dostęp do form elektronicznej tożsamości. Co więcej, sporządzenie poświadczenia własnoręczności podpisu nie zostanie uznane w przypadku braku bezpośredniej aktywności oznaczonej osoby – ta czynność wyklucza obecność pełnomocników przy składaniu osobistej sygnatury. Notariusz może zatwierdzić akt podpisu tylko wtedy, gdy zostanie on złożony w sposób trwały, uniemożliwiający jakąkolwiek modyfikację lub eliminację treści naniesionych na dokumencie. W biurze można sporządzić także poświadczenie zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem, a także poświadczenie pozostawania wskazanej osoby przy życiu w konkretnym miejscu. Kancelaria w Katowicach udziela porad prawnych oraz potwierdza umowy.